4/15/2013

Recenzia_Clive Cussler: Znovuzrození Valhaly


Možno nie na Slovensku, ale v susedných Čechách je Clive Cussler (*1931) vychýrenou postavou, ktorá má za sebou celkovo veľmi plodné časy. Tento americký spisovateľ dosiaľ (spolu)napísal výdatné množstvo dobrodružných, ale aj sci-fi románov. Zaujímavosťou je, že niektoré sú inšpirované jeho životom námorníka a archeológa. O takejto možnosti hovoríme aj v prípade Znovuzrození Valhaly (ČR, 2004), kde sa už po 16 raz na výslnie dostáva neohrozený Pitt.


*Anotácia: Píše se červen 2003. Luxusní zábavní loď Emerald Dolphin se nachází uprostřed své panenské plavby, když ji zachvátí požár a plavidlo se potopí. Co je příčinou této pohromy? Proč selhala všechna poplachová zařízení? Jakou souvislost má tato tragédie s revolučně novými stroji, pohánějícími loď? Ředitel speciálních projektů agentury NUMA Dirk Pitt je urychleně povolán na místo neštěstí, aby pomohl zachránit cestující a vyšetřil příčinu neštěstí. Zatím nemá ani ponětí o celém řetězci událostí, které ho v krátké budoucnosti čekají. Dříve než uplyne několik málo týdnů, ocitne se Pitt tváří v tvář celé řadě nestvůr, jak lidských, tak mechanických, moderních, stejně jako starodávných. Vstoupí na území známé dosud pouze z legend. A na závěr toho všeho, vedle spousty životů ztracených i zachráněných, změní se navždy rovněž jeho vlastní život … 
V tomto románu Znovuzrození Valhaly, plném jiskřivého napětí a úžasných akcí, dosáhl Cussler zatím vrcholu svého vypravěčského mistrovství. (gorila.sk)


******


A nie je to prvýkrát, čo sa musí takmer obyčajný človek – z núdze hrdina - postarať o to, aby sa svet krútil podľa zabehaných pravidiel. Pre lepší obraz potenciálneho čitateľa, Dirk Pitt je osobnosť podobná takému Robertovi Langdonovi, ktorému vdýchol život D. Brown, a ktorého obyčajnosť (sám Pitt ju nie raz zdôrazňuje) priam drápe oči. Lenže práve to môže byť tým malým ohníkom na veľmi dlhej zápalnej šnúre záujmu...    
    
„Seveřané dokázali žít naplno. Pracovali těžce, žili těžce a těžce i umírali. Moře bylo jejich celým světem. Muž bez člunu byl pro ně muž v řetězech.“

Nejde však výlučne o prítomnosť. Knihu otvoríme na stránke, ktorá hlási rok 1035 a opisuje pokusy o kolonizáciu Ameriky. Žeby sa niekto pomýlil? Vraj existujú relevantné zmienky o tom, že v tomto období sa Vikingovia naozaj nachádzali  na území dnešnej Severnej Ameriky a Cussler si nenechal ujsť príležitosť, aby nepošpekuloval s ich (možno) existujúcim odkazom. To však nie je všetko. Neskôr sa na obohatenie a či pomýlenie stretneme s rokom 1894, v ktorom sa stane zdanlivo nesúvisiaca situácia. Prichádza rok 2003 a tu sa, ako inak, objavuje Dirk.
Treba priznať, príbeh sa začína vo veľkom štýle. Obrovská výletná loď sa za čudných okolností potápa a široko-ďaleko niet nikoho, kto by tomuto nešťastiu zabránil. Aspoň napohľad. Veľmi blízko sa totiž plaví Pitt s posádkou námorných výskumníkov na štandardnom plavidle. Odvaha, um a aj kus šťastia dopomôžu k tomu, aby sa na dne oceánu neocitla ďalšia loď duchov, lež samotný vrak. Po urputnom boji začnú padať otázky. Ako mohli zlyhať systémy ešte aj záložných systémov? Ako mohlo byť blokované aj to, čo by nemalo byť blokované? K tomu sa pridala jedna a či dve podozrivé osoby a sabotáž je na streche. Aj tu zasiahne udatný Pitt, vždy na správnom mieste,  prekazí komplot, zachráni krásnu ženu a všetci môžu byť šťastní. Omyl. Prvú salvu nasleduje celá vlna nepríjemností, počnúc korporáciou, ktorá je spolu s ostatným príbehom krásnou alegóriou na dnešné dianie.

„Tvář, jakou může milovat jen jeho matka.“

V tomto prípade nejde len o veľkolepú tému spracovanú nič nehovoriacim spôsobom. Cussler sa zdá byť zručným pánom pera a dokáže opísať aj tie najzarytejšie termíny, ktorých je po textovej ceste neúrekom. Tým pádom by od pána „terminologického“ človek hádam ani nečakal humor, ale aj to je len predsudok. Dávkuje ho primeraným spôsobom, zrozumiteľne a čulo.
Ako bolo spomínané, pod dobrodružným povrchom sa skrýva poznanie, že systém je ľahko napadnuteľný machináciami zo strany korporácií a takzvaných filantropov. Preto možno knihu označiť za nie úplne prvoplánovú a od braku má tiež hodné kusisko. Dokonca ponecháva čitateľovi tú radosť, keď až postupným spôsobom odhaľuje, o čo vlastne ide, má z knihy nejaké dojmy, svoje konštrukty a nedostáva nič na podnose.  Musí sa však niekedy zmieriť s tým, že treba dávať naozaj dobrý pozor na sled udalostí a celý príbeh, lebo je možné, že by mu mohlo niečo podstatné ujsť. Týmto sa dosť líši od
odpočinkovej literatúry, akou často tá dobrodružná býva.

„Jsme uprostřed ekonomické války. Nepotřebujeme žádné generály nebo admirály ani tanky, ponorky a nukleární bombardéry. K vítězství nám stačí jenom nasytit věčnou, neukojitelnou žízeň široké veřejnosti po pohonných hmotách.“

Podtrhnuté a podčiarknuté, v tejto knihe si človek nájde mnoho. Od avizovanej dobrodružnosti, zdanlivej jednoduchosti, rozmanitých osôb, cez spletité osudy lásky až po ukrutné prestrelky a boje. A určite ocení nadrámcový vklad spisovateľa. Preto, kto sa nebojí načrieť do týchto tajov, dvere má otvorené. 

Foto: bux.sk
         goodreads.com

Žiadne komentáre: