5/15/2013

Review madness_6/2013

Posledné slnečné lúče dávajú zbohom tejto krajine a ja by som rada v mojom svete privítala ďalšiu zaujímavú knižnú lahôdku, ktorá na prvý pohľad/počutie vyvoláva pobavenie a možno kúsok skepsy, v každom prípade niečo vyvoláva, nenecháva človeka chladným. Ak ste niečo počuli o 100-ročnom starčekovi, práve o ňom hovorím. O príbehu, ktorý sa mi už pomaly začal pred očami rozvíjať... Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol - to je presný názov knihy od Švéda Jonasa Jonassona. Na Slovensku vyjde čoskoro (27.5.2013) a pri tej príležitosti sa môžete tešiť na príbeh o  netradičnom hrdinovi, ktorého životná filozofia znie "je to tak, ako to je, a bude to tak, ako to bude" a ktorý v sebe našiel silu opustiť všetko známe a vrhnúť sa neznámemu do náručia.


Anotácia: MYSLELI BY STE SI, že sa mohol rozhodnúť skôr a mal byť natoľko chlap, aby svoje rozhodnutie oznámil okoliu. Ale Allan Karlsson nikdy dlho o veciach nemudroval.
Myšlienka sa ani nestihla usadiť v hlave starého muža a už otváral okno svojej izby na prízemí domova dôchodcov v sörmländskom Malmköpingu a vykročil rovno do záhonu. 
Pohyb mu vyšiel a nebolo to ani komplikované napriek tomu, že Allan sa práve dnes dožil sto rokov. V spoločenskej miestnosti domova dôchodcov sa asi tak o hodinu mala začať narodeninová oslava. Mal sa nej zúčastniť sám starosta. A miestna tlač. A všetci ostatní starčekovia. A všetok personál na čele s večne mrzutou sestrou Alice.
Iba sám oslávenec sa tam nemienil ukázať.
Tak sa začala jeho mesačná púť po celom Švédsku – s novými priateľmi a s kufríkom, ktorý mu nepatrí, ale o ktorý sa kadekto vrátane polície veľmi zaujíma...
Bezstarostný starček má dosť času spomínať na svoj neskutočne dlhý a pozoruhodne prežitý život. Veď kto sa môže pochváliť tým, že večeral s budúcim prezidentom Trumanom, zviezol sa autom s bývalým ministerským predsedom Churchillom, plavil sa na riečnej lodi s mladou manželkou predsedu Maa či niekoľko mesiacov zdolával Himaláje? Napriek tomu, že Allana vôbec nezaujíma politika ani náboženstvo, zdá sa, že počas minulého storočia ovplyvnil väčšinu veľkých udalostí vo svete... Sto rokov Allan zneisťoval svet iba tým, že bol. A teraz je konečne voľný. (bux.sk)

******


Foto: goodreads.com, LenaDonan

2 komentáre:

E_V_E povedal(a)...

Knihu som vyhrala a teším sa na ňu, vyzerá zaujímavo aj s tým svojím názvom 8D

LenaAoi povedal(a)...

Jop, videla som ťa v zozname výhercov :) A len tak na okraj, myslím, že zaujímavý je nielen názov (už som na 50! strane :D), takže sa ti to môže páčiť :)