7/29/2013

Col Buchanan: "Fantasy je perfektný únik"_interview

Prečo som Cola Buchanana oslovila? Farlander, názov knihy, ktorá sa mi nielenže páčila, ale som na ňu naspievala čiastočné ódy formou recenzie (viď vyššie). Jej autor je muž, ktorý sa v modernom svete necíti až tak vo svojej koži. Dôvodov ´prečo´ je viac a tie sa dozviete, keď si prečítate nasledujúce riadky. 


O autorovi: Ír, ktorý sa narodil v Lisburn v roku 1973. Už v mladých rokoch sa obrátil na písanie a čítanie, aby sa vyhol svojim problémom. V škole rád sníval, čo ho často dostalo von z triedy aspoň mentálne. Neskôr, ako copywriter, robil to isté, aby sa dostal preč z kancelárie.
V posledných rokoch nenachádza nič lepšie  ako je posedávanie okolo neskoro-večerného ohňa s dobrými priateľmi.  
******

Niečo o sebe, možno aj dosiaľ neznáme, nevypovedané?
Nachádzam sa v klasifikovanom autistickom spektre.

Ako veľmi sú tvoje knihy ovplyvnené životom, ktorý vedieš?
        Myslím, že kompletne. Dokonca aj to najmenej predstaviteľné, čo vo všeobecnosti vychádza zo štýlu a výrazov mojich životných skúseností. Písanie sa zdá byť bezvýznamné, ak len nie je akýmkoľvek odrazom môjho vnútorného prepojenia s ostatkom sveta.



Prvý impulz, ktorý ťa priviedol k písaniu?
Ten nastal hádam ešte predtým, ako som bol schopný písať. Rád som hovorieval dobrodružné príbehy, aj keď vtedy trošku  nahrubo otesané, dá sa povedať.

A prečo práve fantasy žáner?
Pretože nemá žiadne obmedzenia, ani limity. Perfektný spôsob pre eskapizmus (zjednodušene únik z reality, pozn. redak.) - vášeň môjho života. Tiež je to preto, že fantasy žáner dovoľuje na svet vstúpiť novým hlasom, novým anjelom... Pole nevídaných možností.

Príbeh Farlandera je príbehom assassinov, vrahov. Prečo práve títo (anti)hrdinovia?
           Je to len element, ktorý sa objavil. Nič viac a nič menej.

Ktorá postava je tvoja najmenej obľúbená?
Naozaj takú nemám. Milujem písanie akéhokoľvek typu charakteru, špeciálne, keď je nová – všetka tá čerstvosť, všetky tie otvorené horizonty...

K Nicovi si nebol príliš láskavý. Čo ťa priviedlo k tomu, aby skončil práve tak(to)?
Príbeh si to vyžadoval.

Takmer na konci sa objavil Ché a vskutku pôsobí zaujímavo. Pochybuje. Čo od neho môžeme očakávať ďalej?
Čokoľvek sa mu môže stať, čokoľvek môže urobiť. Vlastne je celý taký tajomný. Možno ma to prekvapí tak isto, ako čitateľa. Dúfam.

Ash je zase „Mohykán“, posledný svojho druhu (starým, dobrým spôsobom). Sám proti svetu. Kto alebo čo ťa inšpirovalo v tomto prípade?
Čiastočným impulzom som bol ja sám, samozrejme J. Tak, ako aj Nico. Som chlapec a starký zároveň, hoci som fyzicky neprekročil prah štyridsiatky.  

Zo stránok cítiť akúsi nostalgiu. Chýba ti niečo?
Áno, divokosť. Za všetko, čo sme dostali, sme stratili niečo základné v našich moderných životoch. S tým sa pokúšam znovu spojiť, keď som medzi neskrotenou prírodou, preč od všetkých tých vecí, čo ma otravujú – reklama, mafiánske banky, politika, korporácie, propaganda a manipulácia, nechutne upravené jedlo, bohatnutie, naháňanie sa za vlastným egom... Som za divokosť v mojom živote, vo všetkých jej formách a podobách. Nielen otvorené priestranstvo, ale za akékoľvek miesto, kde ľudia nie sú len slepými konzumentmi uväznenými v Matrixe – všade tam, kde sa život zdá byť viac priamy a úprimný, ľudskejší. Aj preto som sa nedávno presťahoval s mojou ženou na západné pobrežie Írska a aj preto mnoho z toho, čo píšem  je obranou ľudskosti.

Náboženstvo ako také tiež zaujalo veľkú rolu v knihe. Objavuje sa v tvojom živote niečo nevyriešené, čo sa týka tejto otázky?
Vyrastal som v Severnom Írsku počas nie príliš zhovievavej doby, tzv. Troubles (60te až 90te roky; pozn. redak.) Náboženstvo v týchto končinách je obyčajne veľmi fundamentalistické – najhorší druh, aký môže byť. Preto som mal tendenciu nemať rád organizované náboženstvá, zvlášť tie fundamentalistické. Niekedy fungujú na princípe ovládania ľudí, alebo sú plné korupcie. Často sa dokonca zo zreteľa stráca aj tá základná myšlienka, pre ktorú vznikli. Napriek tomu som duchovná (spirituálna) osoba. Mnoho aspektov náboženstva, tie nedogmatické „iskry“, majú hodnotu. Zen Budhizmus. Kvakeri (Spoločnosť priateľov, protestantská sekta; pozn. redak.). Odbojný Ježiš. Určite je tu omnoho viac, než len naše odôvodnené myšlienky. Myslím, že ja sám som agnostik s otvorenou a prijímajúcou mysľou, ktorý rád všetko spochybňuje.

V poslednej dobe ma celkom vyviedlo z miery vzrastanie istej formy fundamentalistického Ateizmu, ktorá je vedená fanatickou vierou v materializmus a scientizmus – uctievanie vedy. Lepšie povedané, čo sa tvári ako veda. Táto nová viera oživuje falošnú dichotómiu medzi náboženstvom a vedou a zdá sa, že najviac je ovplyvňovaná americkou kultúrou a peniazmi.
Vedu sledujem celý môj život, dobre poznám jej históriu a filozofiu, mám rád metódy, ktoré využíva, jej geekovskú náturu a skúmam metafyzické dimenzie života. Neexistuje žiadny nesúlad medzi náboženstvom a vedou. Popravde, sú výrazom tej istej veci. Tí ateisti, ktorí napádajú náboženstvo, vlastne ani nevedia, proti čomu protestujú. Zdá sa, že sa mýlia aj v tom, čo skutočná veda je. Tento druh Ateizmu sa stal náboženstvom samým pre seba, čo ma celkom zarmucuje. Zvlášť teraz, keď zo všetkého najpotrebnejšie je vzkriesenie ozajstných, pochybujúcich otvorených hláv vedy a ozajstné, pochybujúce a otvorené duše náboženstva. Najlepšie by bolo, keby sme sa zriekli tých veľkých začiatočných písmen – Ateizmus, Budhizmus, Kapitalizmus, Anarchizmus... Na čom skutočne záleží je duch, nie tá nezdolná identita viery, ktorá okolo seba nazhromažďuje balast.

Nakoniec by ma zaujímalo, čo pre teba znamená sloboda?
Sloboda je zhoda (viď vyššie).

Krásne ďakujem Colovi. A pre tých, ktorí nečítali jeho knihu(y)... nastal ten správny čas, aj na BD


                                                                                                          Lena Donan

Foto: colbuchanan.com

7/03/2013

Zoznam prečítaných kníh 2013

Tento príspevok je viac a či menej inšpirovaný Laurdes. V každom prípade som dospela k záveru, že je to ozaj pekný a prehľadný summár toho, čo prešlo mojimi rukami a dopomohli pri tom aj oči a mozog. A ktovie, možno mi raz zachráni život... 

JANUÁR - prečítaných 3 126 s. 

1. Rhonda Byrne: Zázrak; 256 s. 
2. Julie Garwood: Výkupné; 456 s. 
3. Susan Johnson: When you love someone; 215 s. 
4. Lene Kaberbool: Chlapec v kufri; 248 s.
5. Jessica Therrien: Oppression; 346 s. 
6. Clive Cussler: Znovuzrození Valhaly; 432 s.
7. John S. Mill: O slobode; 116 s.
8. Jean Jacques Rousseau: O pôvode a príčinách
    nerovnosti medzi ľuďmi; 128 s.
9. Thomas Hobbes: Leviathan; 513 s.
10. David Gemmell: Trója_Pán strieborného luku; 416 s.

FEBRUÁR - prečítaných  s. 1 430 

1. J. R. R. Tolkien: Pán Prsteňov_Spoločenstvo prsteňa; 230/453
2. Jude Deveraux: Stále; 305 s.
3. Kathy Reichs: Kosti v písku; 50/xxx a dosť.
4. Col Buchanan: Farlander; 100/388
5. Robert Goolrick: Spoľahlivá manželka; 232 s.
6. Candice Proctor: Temný rytier; 312 s.
7. Peter Olexák: Kodikológia; 130 s.
8. Zasepa a Olekšák: Diplomacia pre žurnalistov; 71 s.


Zhrnutie: Bieda na zaplakanie. Čudesný mesiac sa snúbil so školou a pohroma je na streche. Predsavzatím a záväzkom ostávajú knihy, ktoré som nedočítala (a stoja za to) a mám ich ako RC.

MAREC - prečítaných s. 1 652

1. Ottfried Preussler: Čarodejův učeň (audio); s. 200
2. Col Buchanan: Farlander; 288/388 s. (zvyšok)
3. J. R. R. Tolkien: Pán prsteňov 1; 456 s.
4. Amand Quick: Deception; 403 s.
5. Katie Fforde: Umenie žiť; 305 s.

Zhrnutie: Ak bol predošlý mesiac biedny na počet prečítaných kníh, nebudem sa ani zmieňovať o tom, čo bol z tohto hľadiska marec - mesiac knihy. Nuž, akosi je to pobiednejšie.


APRÍL - prečítaných s. 1 637 

1. J. Lindsey: The Magic of You; 407 s.
2. J. Lindsey: When Passion Rules; 400 s.
3. E. Fromm: Mýt nebo být?; 182 s.
4. Justin Cronin: Priechod; s. 648 s.

Zhrnutie: Mesiac porovnateľný s marcom. Máj bude lepší, to miestoprísažne sľubujem! :)


MÁJ - prečítaných s. 2 339


1. Justin Cronin: Dvanástka; s. 536
2. Jonas Jonasson: Storočný starček, ktorý vyskočil z okna a zmizol; 328 s. 
3. John Flanagan: Hraničiarov učeň (1); 267 s.
4. Michael Crichton: Hranica času; 414 s.
5. John Flanagan: Hraničiarov učeň (2); 264 s.
6. Arnette Lamb: Nitky osudu; 410 s.
7. Marián Grupač: Poltvin; 120 s.

Zhrnutie: Na január to síce nesiaha, ale pomaly a isto sa navraciam do starých koľají. Skončili skúšky, aj to je dôvod. Ale najväčší je asi ten, že som natrafila na dobré/skvelé knihy. Na niektoré z nich som písala už aj recenzie. Kuk na ne :)


JÚN - prečítaných s. 1 730

1. D. J. McIntosch: Babylonská čarodejnica; 352 s.
2. Martina Kempff: Rebelka; 264 s. 
3. N. Hartmann: Nové cesty ontológie; 172 s.
4. V. Hynek a P. Klučina: Válečné lodě...; 221 s.
5. John Flanagan: Hraničiarov učeň (3); 288 s.
6. Barbara Cisková: V pazúroch moci; 214 s. 
7. Umberto Eco: Babylonský rozhovor; 219 s. 

JÚL

AUGUST

SEPTEMBER

OKTÓBER

NOVEMBER

DECEMBER

Recenzia (SK)_Barbara Cisková: V pazúroch moci

Ikar, 2010
Hrdina románu V pazúroch moci Dávid nachádza svoju životnú lásku Petru i nové zamestnanie, atraktívnu prácu v administratíve politickej strany. Blížia sa parlamentné voľby, rozbieha sa predvolebná kampaň a strany bojujú o hlas voliča. Dávid v prostredí politickej strany spoznáva politikov, ktorí navonok pôsobia bezprostredne a priateľsky. Preto nemá dôvod pochybovať o ich ľudských kvalitách, hoci vie, že politikom neraz ide len o moc a na ceste k nej nie vždy používajú korektné prostriedky. Nešťastná náhoda a nepríjemná osobná skúsenosť mu však odkryjú oči a musí vyriešiť dilemu: poslúchnuť hlas svedomia, alebo dať prednosť sľubne sa vyvíjajúcej kariére politika?

*****

Mám talent. To je názov známeho projektu, ktorý katapultuje neznámych začínajúcich autorov medzi ľudí. K týmto sa zaradila aj Barbara Cisková s knihou V pazúroch moci. Názov, ktorý by rád evokoval provokujúci obsah, ale nie je zárukou.

V každom prípade, pojem moc často skloňujeme spolu s politikou, vysokopostavenými ľuďmi a nebezpečenstvom, pričom vymenované skutočnosti si Cisková vzala aj na paškál. Toto všetko pod hlavičkou thrilleru. Vnútro knihy však veľmi nepreukázalo, že si takýto prívlastok zaslúži, hoci nie je isté, že sa o to uchádzalo. Prvé stránky prebehli absolútne klasicky, takmer ako z rozprávky, premiešanej s červenou knižnicou. Idylická dvojica voči zvedavosti zo strany tajných agentov. Malé extempóre pred ďalšími, veľmi pomaly idúcimi stranami, plnými všetkého a ničoho. Ozrejmovali skutočnosti, oboznamovali s úplnými malichernosťami, ktoré dej posunuli nikam a postavy nerozvinuli ani omylom. Pretože tie boli a ostali statické a udržiavali sa na póloch dobrý (s fingovaným zaváhaním), zlý – morálny, amorálny, čo  by ani nebol problém, keby zároveň neostávali aj stereotypné. Vo svojej podstate zotrvali v neživosti, nefunkčnosti a ich hlavným cieľom bolo nadnášať plochosť textového zrázu „Jej jemné črty tváre, oči, ústa, nos, tvorili dokonalú harmóniu... a dokonalá postava len zvýrazňovala jej pôvab.“ (s. 13)

Už prvá stránka indikuje moralizátorské stanovisko človeka, ktorý si myslí, že má návod. Na život, na dianie. Lenže takéto zámery sa dajú realizovať len vtedy, ak sú nepostrehnuteľné a vlastne nezámerné. Nevynímajúc fakt, že je potrebná osobitosť aj v podaní, čo sa v prípade klišé typu „Petra neverila vlastným očiam...“(s. 6) ťažko hľadá. Dokonca sa autorka sama pripravovala o gradačné útvary, keď dopredu upozorňovala na to, čo sa ešte len malo odohrať. Čím sa napätie stalo len slovom bez určitého obsahu. Často sa tiež možno pristihnúť pri tom, že prídavné mená na tomto mieste berieme len ako barličky na zakrytie prílišnej vágnosti vypovedaného. Lebo byť „očarený“ (s. 12) bez zjavného dôvodu nemôže byť ani čitateľ, ani postava, ktorú umiestnite do nezobrazeného prostredia. Za najväčší prešľap však možno považovať to, že text nesprostredkoval nič z toho, o čom písal. Protagonista síce „mal prirodzenú autoritu“ (s. 52), ale vzhľadom na dialógy a jeho správanie k ostatným postavám sa tomu ťažko dalo uveriť. Preto by nezaškodilo odhodiť strojenosť, výkladovosť a postaviť sa za vlastné myšlienkové pochody, počúvať svoje inštinkty.

Treba však oceniť, že sa mladá žena snaží angažovať a aj keď tu úsilie zobraziť aktuálnu politickú situáciu na Slovensku je, ako celok kniha pôsobí len ako prerozprávanie všetkých, „učebnicami“ predhodených obrazov o vysokej hre rôznych záujmových skupín v protiklade s ideálnym bytím a zhrnutím (takmer doslovných) citátov a fráz od filozofov, politikov, kohokoľvek. A tak sa ocitáme v „pazúroch“ nie celkom podareného debutu autorky, ktorú čaká ešte dlhá cesta, aby mohla pohnúť ľadmi.  


                                                                                                       Lena Donan

foto: kultura.pravda.sk